Як зробити арку з гіпсокартона_1

Як зробити арку з гіпсокартону — З цього питання починалася сама історія застосування цього матеріалу на теренах пострадянського простору. Коли гіпсокартон ще тільки входив у моду, саме арочні конструкції були свого роду візитною карткою, наочно демонструє всі його можливості. Давайте і ми доторкнемся до будівельної класиці і дізнаємося, як же зробити арку з гіпсокартону своїми руками.

Дещо нам вже відомо. У статті про дворівневих стелях з підсвічуванням була порушена технологія отримання складних поверхонь. Тепер ми без праці можемо виготовити радісний профіль і обшити його вигнутій смугою гіпсокартону «мокрим» способом. Але залишимо поки ці навички до потрібного часу і звернемося до конструкції перегородки, в якій буде розміщена арка.

Каркас для арки з гіпсокартону

Каркас перегородки повинен враховувати висоту підйому арки і її верхню точку. Горизонтальна перекладина (перемичка) арочного прорізу повинна розташовуватися вище окружності арки приблизно на 5-10 см. Каркас повинен бути спланований таким чином, щоб у центрі прорізу на вертикальному профілі при монтажі зійшлися краї двох цілих листів. Якщо ширина отвору занадто велика, то замість одного центрального профілю використовуються два аналогічних ближче до країв отвору. Кожен лист ліворуч і праворуч від отвору повинен спиратися на три профілю: центральний стикувальний, бічний (косяк) і найближчий стієчний.

Обшивка каркаса гіпсокартоном

Беремо два повних листа гіпсокартону і кріпимо їх з одного боку прорізу. Проріз виявляється повністю закритим, але нехай цей момент поки вас не турбує — після розмітки арки центральну частину ми акуратно випиляємо. (Дивіться, що не зашейте всередині приміщення свого напарника або інструмент. А то що потім будете випилювати?)

Якщо висоти листа не вистачає на все відстань від підлоги до стелі (таке, хоч і рідко, але трапляється), то зверху монтується відрізок відсутньої довжини, а з протилежного боку такої ж відрізок повинен буде почати обшивку знизу. Тобто, ми отримаємо обшивку «з разбежкой», при якій виключаються горизонтальні шви на одному рівні між сусідніми листами. Горизонтальні шви в такому випадку обов’язково повинні спиратися на горизонтальні стикувальні профілі.

У типових квартирах лист, як правило, повністю перекриває отвір по висоті і можна приступати до розмітки арки. Класична формула приймає за радіус кола арки половину ширини прорізу. Арка з таким склепінням виглядає природно в будь-якому інтер’єрі. Але при бажанні ви можете поекспериментувати і з більш плавним, наприклад, овальним, радіусом.

Тепер по розмітці акуратно випилюємо проріз, намагаючись не пошкодити лист. Це можна зробити пилою по гіпсокартону або електролобзиком з підключеним будівельним пилососом. Пилою досить пройтися по колу арки, а вертикальні ділянки швидше вийде надрізати гострим ножем і переломити так, як це зазвичай робиться при обробленні гіпсокартону. Аналогічно робимо і з іншого боку приміщення: обшивка, розмітка, видалення центральній частині. Зашиваємо залишилася площа стін.

Тепер у нас є майже готовий арочний отвір. Залишилося тільки доповнити його вигин закриває склепінням.

Арочний звід

Вимірюємо довжину нашої арки (елементарно рулеткою) і відрізаємо відповідний шматок профілю ППН. На ньому ножицями по металу або болгаркою робимо поперечні надрізи через кожні 5-7 см. Крок надрізів залежить від довжини арки і радіуса згину. Особливість полягає в тому, що розрізати треба одну з полиць і спинку профілю. Надрізи забезпечать розкриття, а вигин пройде по недоторканою полиці. Розміщуємо профіль всередині отвору і прикручуємо його спинкою до аркуша уздовж краю арки. Профіль точно повторить його вигин, а неушкоджена полку послужить підставою для закриває зводу. Повторюємо ті ж самі операції з протилежного боку отвору.

(Шаманство з нарізкою профілю можна виключити, якщо вам пощастить придбати спеціальний арковий профіль. Але це велика рідкість, особливо в регіонах. Та й не у всіх випадках він може бути використаний.)

Готуємо смугу гіпсокартону за розміром арочного отвору. Гнемо її мокрим способом і кріпимо до профілів, облаштованим раніше в отворі. Арка отримує остаточний завершений вигляд і готова до подальшої обробки. Для захисту країв зводу використовується спеціальний гнучкий кутовий арочний профіль з ПВХ.

Арка з гіпсокартону в суцільній стіні

Іноді потрібно облаштувати арку не в конструкції з ГКЛ, а в існуючих цегляних або панельних стінах, де висота перемички строго фіксована і можливий вигин зводу не може бути занадто крутим. Зробити таку арку набагато простіше, так як працювати доведеться з невеликими відрізками матеріалу і каркас конструкції не відрізняється особливою складністю. Єдина умова — такий проріз вже повинен бути оштукатурений або обшитий ГКЛ, тобто мати фіксовані кінцеві розміри. По периметру стін і перемички кріпимо профіль і обшивають його листами гіпсокартону, в яких вже заздалегідь вирізаний вигин арки. Далі ви вже знаєте, що робити.

Мода на світильники в арках з ГКЛ залишилася в далекому минулому. Практичної користі від освітлення двох квадратних метрів внизу прорізу ніякої, та й зайва проводка і нулі на лічильнику вам ні до чого. Однак, якщо ви надумаєте ставити підсвічування в проріз, то врахуйте, що на крутому вигині арки буде проблематично встановити світильники так, щоб вони були в одній площині зі склепінням.

На закінчення відзначимо два найбільш важливих моменти при облаштуванні арки з гіпсокартону:

    Правильне планування каркаса на ділянці отвору. Обов’язкова наявність стикувальних профілів.

Прочитати повністю: Джерело


Share →